Jdi na obsah Jdi na menu

III. Liqui Moly RC Rally Jeseníky 2014

17. 5. 2015

Na start letošní Jesenické rally se postavilo celkem 32 posádek ve třech vypsaných třídách. Zaroveň byla soutěž opět součástí III. ročníku Moravia Cup v RC Rally.

Pro soutěžící bylo připraveno 9 rychlostních zkoušek o celkové délce 6,900 m. Počasí vyšlo opět na výbornou ,sice v dopoledních hodinách to vypadalo tak ,že se tratě rz snese déšť ,ale naštestí zatažená obloha sebou přinesla jen pár drobných kapek deště. V odpoledních hodinách už soutěž doprovázelo slunce a tratích se za rally speciály začalo prášit. Pořadatel měl trošku obavy s počasí ,protože při přípravách na soutěž trvale přšelo prakticky celý týden.

Pirelli Cup - byla jednoznačně na Jesenické rally nejzajímavější třídou doslova infarktový zavěr soutěže v podání Jirky Klicha a Honzy Košíka. Na start se postavilo celkem 12 posádek bodující do Pirelli cupu. Nejúspěšnějším co do počtu vyhraných rz byl Jirka Klich se svou Hodou Civic VTi vyhrál celkem 7 RZ se dvěma vyhranýma RZ by Jirkovým největším soupeřem Honza Košík na voze Peugeot 207 S2000. Byť vyhrál Jirka 7 rz neměl cestu k vítěztví uplně jednoduchou , kdy na 3 rz bojoval s technikou a desátým časem se propadl na průběžné 6 místo ve své třídě, ale mohutnou stíhácí jízdou byl po 5rz zpět v boji o vítěztví. Před poslední devátou RZ dělilo průběžně prvního Honzu Košíka a Jirku Klicha jen 2,74 s. Tím bylo zaděláno na pořádné finále. V poslení deváté zkoušce byl Jirka rychlejší a porazil Honzu o 0,788s v celkovém hodnocení.

PIRELLI Cup - III. LIQUI MOLY Rally Jeseníky
 1. Jiří Klich               Honda Civic VTi
2. Jan Košík   Peugeot 207 S 2000
3. Ladislav Czylok       Toyota 86GT

Rally Academy - ta to třída vypsaná pro naše juniory měla na startu pouze 4 účastníky ,ale i tak předváděli naší nejmladší kvalitní sport. 9 rychlostních zkoušek vyhrál bez vetších problémů domácí závodník Oliver Záviš, který měl cestu k vítěztví trošku zjednodušenou díky neúčastí jeho největšího soupeře v boji o titul Tomáše Bortela. Průběžné 2 místo si po celou soutěž držel nejmladší účastník Patrik Zatloukal ze svou Fiestou R5, O 3 místo byl celkem vyrovnaný boj mezi Alešem Czylokem na Focusu WRC a Karolínou Volkovou z letitou Imprezou  WRC. Karolíně se podařilo na RZ 5 se dostat před Aleše a průbežné 3 místo držela do 7 rz ,už už to vypadalo na senzaci, ale Aleš zabral a po 7 RZ se vrátil zpět před Karolínu na 3 místo a to si už nenechal vzít.

Rally Academy - III. LIQUI MOLY Rally Jeseníky
1. Oliver Záviš     Citroën DS3 WRC
2. Patrik Zatloukal    Ford Fiesta R5
3. Aleš Czylok  Ford Focus WRC 99

Team's Cup - Týmová soutěž je součástí každého kvalitního šampionátu a  Moravia Cup není vyjímkou.

Team's Cup - III. LIQUI MOLY Rally Jeseníky
1. Hornet Racing  -  Citroën DS3 WRC
2. NHRC TEAM       -       Ford Fiesta R5
 3. Ryo Rally Team-Škoda Fabia S2000

III. LIQUI MOLY Rally Jeseníky - v absolutním pořadí sváděli nejvetší souboje vítěž Luboš Klinkáček s DS3 WRC a Honza Viktora s Fabií S2000. Luboš vyhrál celkem 5 rz z 9 a zaslouženě si odvezl cenu za první místo a potvrdil tak svou životní formu ,zároveň si připsal důležité body do celkového hodnocení Moravia Cupu. 2 rz vyhrál Honza Viktora ze Samohýl Motor Teamu a svým vyrovnaným výkonem si dojel s odstupem necelých 13s pro 2 místo. V závěru soutěže se ve výborném světle ukázal talentovaný Jakub Charvát s Fiestou R5, který díky dvěma vyhranýma zkouškama přeskočil na poslední 9 rz do té doby průběžně třetího Honzu Šmardu, který umí být nesmírně rychlý ,ale dost často jej zlobí technika v Jesenické Rally to bylo uložení zadního tlumiče. Honza opravou na rychlostce ztratil drahocené vteřinky ,které ve spojení s Charvátovým finišem přišel o celkové 3 místo.